Spis treści
Ocieplenie dachu wiąże się z dużymi oszczędnościami zimą na ogrzewaniu i latem na klimatyzacji. Termoizolacja wiąże się jednak ze sporymi kosztami, dlatego warto zdecydować się na ten najtańszy sposób. Jak ocieplić dach i którą metodę najlepiej wybrać? O tym dowiesz się z poniższego wpisu blogowego.
Jakie wyróżniamy metody ocieplenia dachu?
Są dwie metody ocieplania dachu, z których każda ma swoje wady i zalety. Opisujemy je poniżej, aby każdy mógł podjąć odpowiednią decyzję.
Metoda nakrokwiowa
Pierwszą z metod ocieplania dachu jest nakrokwiowa, która oznacza ocieplenie dachu od zewnątrz jest coraz bardziej popularna wśród inwestorów ze względu na brak wpływu na początkową wysokość poddasza. W związku z tym pomieszczenia mogą dosięgnąć najwyższej krawędzi dachu, co czyni je wygodniejszymi w użytkowaniu. Poza tym możliwe jest pozostawienie wszelkich belek konstrukcyjnych z drewna na widoku, tworząc z nich dekorację. Zbędne jest także robienie “drugiego sufitu” pod tym zwykłym. Cena przygotowania izolacji w budynku, który już istnieje i zmiany poddasza na mieszkalne może być bardzo wysoka, gdyż wiąże się to z generalnym remontem. Jest to spowodowane zbudowaniem konstrukcji dachu w budynkach, w których strych miał pełnić swoją funkcję, z taniego drewna, więc konieczna może być zabudowa belek i słupów lub ich wymiana. Dobrze w tej sytuacji zdecydować się na tradycyjny sposób izolacji poddasza.
Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim w przypadku chęci wymiany dachu i jego ponownej budowy. Największy problem w tym przypadku stanowią okna połaciowe, których montaż miał miejsce już wcześniej, gdyż grubość poszycia dachowego zwiększa się o 20 do 35 cm, a okna muszą być zlicowane z dachem. Obowiązkowe jest więc ich umiejscowienie w jednej linii z poszyciem po zewnętrznej stronie, co jest przyczyną ich głębokiego osadzenia od wewnątrz. Należy podkreślić, że grubsze glify wprowadzają do pomieszczenia ciemność, a ponadto, może występować doświetlenie tunelowe polegające na docieraniu z okien jedynie promieni światła w linii prostej, pasami mającymi szerokość szyby. Sytuację może komplikować również pogoda, gdyż np. deszcz może doszczętnie zniszczyć materiał ociepleniowy.
Metoda międzykrokwiowa
Ocieplenie międzykrokwiowe cieszy się większym zainteresowaniem od nakrokwiowego. Izolator montuje się między krokwiami tworzącymi konstrukcję dachu. Skuteczne jest ono jedynie wtedy, gdy robi się je wspólnie z ociepleniem podkrokwiowym, mocując materiał zarówno pomiędzy krokwiami, jak i pod nimi. Tą metodą niemal zupełnie likwiduje się mostki termiczne, jakie powstały na powierzchni krokwi, gdyż następuje jej przykrycie za pomocą materiału ociepleniowego. Warto zauważyć, że przy tym sposobie zakryta jest także konstrukcja więźby, przez co nie ma możliwości użycia krokwi jako części dekoracyjnej poddasza. Fachowcy i inwestorzy, którzy wybrali ten sposób, uznają go za jeden z najbardziej problematycznych, odradzając jego wykonywanie, gdyż potrzebna jest ciągła uwaga oraz regularne obserwowanie przestrzeni nad połacią.
Na jaki materiał zdecydować się przy metodzie nakrokwiowej?
Decydując się na tę metodę, konieczny jest wybór lekkich izolatorów, gdyż wszelkie dodatkowe warstwy stanowią niepotrzebne obciążenie dla konstrukcji. Wyboru należy dokonać pomiędzy styropianem o wyjątkowo niewielkiej wadze, płytami fenolowymi, rezolowymi czy PIR, które cechują się mniejszą masą niż podwójna warstwa wełny oraz również bardzo lekkim polistyrenem XPS zwanym styrodurem.
Czym ocieplić dach, decydując się na metodę międzykrokwiową?
W przypadku metody międzykrokwiowej najlepszym pomysłem będzie ocieplanie dachu wełną mineralną, pianką poliuretanową lub celulozą. Grubość izolacji jest zależna od typu materiału, jednak zazwyczaj mieści się w przedziale od 25 cm do 30 cm.
Wełna mineralna ma świetne właściwości izolacyjne i jest łatwa w montażu.
Pianka poliuretanowa daje gwarancję doskonałej izolacji termicznej oraz akustycznej, a do tego jest termoutwardzalna, a także odporna na wodę i pleśń.
Celuloza, która powstaje z recyklingu, głównie z makulatury, gazet, kartonów i innych odpadów z papieru, jest z kolei ekologiczna i skuteczna, a ponadto, nie emituje żadnych trujących substancji chemicznych, jednocześnie stanowiąc zabezpieczenie przed utratą ciepła.
Jeśli planujesz ocieplić dach swojego domu, powyższe porady powinny Ci się przydać. Postaraj się więc dokonać słusznego wyboru, myśląc o dobrze własnym i swojej rodziny. Przeanalizuj wszystko dokładnie i spraw, aby dach zyskał solidne ocieplenie.