Spis treści
Przeciekający dach to duży kłopot dla mieszkańców, ponieważ znacznie obniża komfort życia codziennego, a jednocześnie ma negatywny wpływ na stan techniczny całego budynku. Z czasem problem ten może doprowadzić do zawilgocenia ścian, zalania podłóg, a nawet zepsucia sprzętów znajdujących się wewnątrz domu. W tym artykule podpowiemy, jak sprawdzić miejsce przeciekania dachu, co jest przyczyną tego problemu, a także, jak wygląda naprawa nieszczelnego pokrycia. Zapraszamy!
Jak sprawdzić, gdzie przecieka dach?
Nieszczelność to jeden z najpoważniejszych problemów z dachem, ponieważ może doprowadzić do pogorszenia innych elementów obiektu. Dlatego duże znaczenie ma szybkie i sprawne działanie. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ może ono znajdować się gdzie indziej, niż wskazywałyby na to ślady zalania. Zanim udasz się na dach w celu zlokalizowania nieszczelności, sprawdź, czy nadmiar wilgoci w domu nie jest spowodowany innymi przyczynami, w tym np. uszkodzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Jeśli masz pewność, że problemem jest dach, wówczas skontroluj miejsca, gdzie znajdują się przepusty montażowe, a następnie zweryfikuj stan pokrycia dachowego. Wykrycie nieszczelności wymaga też oględzin poddasza i połączeń więźby. Czynność tę najlepiej przeprowadzić po opadach deszczu. Kolejnym krokiem jest wejście na pokrycie dachowe i obejrzenie go od zewnątrz. Chodząc po dachu, zachowaj ostrożność – najlepiej, abyś ubrał kask i skorzystał z szelek bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest także asekuracja drugiej osoby. Pamiętaj, by na dach nie wchodzić w trakcie opadów deszczu.
Jakie są najczęstsze przyczyny przeciekającego dachu?
Przyczyn przeciekającego dachu z dachówki lub innego materiału jest wiele. Zazwyczaj problemy te występują w miejscach takich jak:
- obróbka wokół komina – to w tym miejscu najczęściej pojawiają się przecieki dachu. Zwykle nieszczelności zauważyć można w łączeniu komina z połacią. Aby je znaleźć, trzeba wejść na dach i dokładnie sprawdzić miejsca łączeń. W takim przypadku wskazana jest wymiana kołnierzy na nowe lub zastosowanie taśm dekarskich.
- kosz dachowy – przeciekający dach w tym miejscu to dość częsty problem, ponieważ łączy się tam ze sobą kilka płaszczyzn. Naprawa tego typu usterki jest skomplikowana i niekiedy wiąże się z koniecznością ułożenia fragmentu dachu na nowo.
- okna dachowe – jeśli są uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane, mogą być przyczyną nieszczelnego dachu. Aby zlokalizować ten problem, najlepiej udać się na poddasze podczas deszczu. Wówczas szybko zauważysz, czy przecieki dachu mają źródło przy oknach.
Przeciekanie dachu może być spowodowane także uszkodzeniem folii. W takiej sytuacji nie zawsze zachodzi konieczność wymiany jej w całości – niekiedy rozdarcie da się zabezpieczyć przy użyciu specjalnej taśmy, która jest odporna na działanie wilgoci oraz niskiej i wysokiej temperatury. Za nieszczelny dach mogą odpowiadać też uszkodzone rynny. W takim przypadku wystarczy je udrożnić lub wymienić na nowe.
Jak skutecznie naprawić przeciekający dach?
Naprawa przeciekającego dachu nie zawsze jest taka sama. Wpływ na zakres prac ma nie tylko miejsce pojawienia się nieszczelności, lecz również rodzaj pokrycia. Poniżej prezentujemy, jak wygląda zabezpieczanie dachu wykonanego z blachy, dachówki i papy.
Uszczelnienie dachu z blachy
Naprawa nieszczelnego dachu wykonanego z tradycyjnej dachówki ceramicznej lub betonowej jest trudniejsza. Materiały te z biegiem czasu mogą się poluzowywać, pękać, a nawet obsuwać. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest wymiana uszkodzonych dachówek na nowe. Warto jednak pamiętać, że przecieki dachu tego typu mogą być spowodowane zbyt mocnym naprężeniem membrany lub rozdarciem folii. Wówczas uszczelnienie często ogranicza się do zastosowania samoprzylepnych taśm naprawczych. Jeśli uszkodzenia są poważne i znajdują się w miejscach trudno dostępnych, wtedy niezbędne okazuje się zdemontowanie dachówek oraz naprawa lub wymiana folii i membrany.
Uszczelnienie dachu z papy
Zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć płaski dach z papy, który przecieka? Uszczelnienie tego rodzaju pokrycia rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni. Następnie zakleja się dziury za pomocą bitumicznych mas i uszczelniaczy. Jednak sprawdzi się to wyłącznie w przypadku małych uszkodzeń. Jeżeli miejsca nieszczelności są większe, wówczas pęknięcia i pęcherze należy przeciąć na końcach w poprzek osi papy. Potem trzeba znaleźć pęknięcie na płycie betonowej, osuszyć je i wypełnić uszczelniaczem. Ostatnim krokiem jest przyklejenie łaty z papy. Jeśli przeciek dachu znajduje się przy kominie, wystarczy wyczyścić i odtłuścić brzeg szczeliny, a następnie zastosować uszczelniacz.
Przeciekający dach – jak sobie z nim poradzić?
Dach to jedna z najważniejszych części każdego budynku, dlatego jego uszkodzenie i nieszczelność mogą być przyczyną wielu kłopotów. W związku z tym właściciele obiektów budowlanych powinni wiedzieć, jak zlokalizować miejsca przecieków, a także, w jaki sposób eliminować takie problemy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci naprawić przeciekający dach, jeśli pojawi się taka konieczność.