Spis treści
Podczas budowy domu trzeba pamiętać o wielu czynnościach, które wpływają na estetykę, a także trwałość i funkcjonalność konstrukcji. Układanie membrany dachowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed osobą zajmującą się montażem pokrycia dachowego. Jak je wykonać, aby ten element mógł właściwie spełniać swoje zadanie?
Dlaczego prawidłowy montaż membrany dachowej jest ważny?
Membrana to kluczowy element systemu hydroizolacyjnego dachu, który chroni budynek przed wodą, wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi — m.in. deszczem i śniegiem. Prawidłowe położenie membrany dachowej jest ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa osób przebywających w danym obiekcie. Nieszczelny dach może bowiem prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych, w tym do gnicia drewna, korozji elementów metalowych oraz uszkodzeń izolacji termicznej.
Prawidłowy montaż membrany dachowej zwiększa też trwałość pokrycia dachowego. To przekłada się na mniejszą liczbę napraw i nierzadko pozwala na uniknięcie konieczności wymiany pokrycia dachowego. Warto też zaznaczyć, że membrana może wspomagać izolację termiczną budynku, przyczyniając się do utrzymania stałej temperatury w jego wnętrzu i redukcji kosztów ogrzewania oraz klimatyzacji. Ponadto budynek z dobrze wykonanym dachem, chronionym przez wysokiej jakości membranę, będzie atrakcyjny na rynku nieruchomości. W związku z tym zabezpieczenie przed problemami związanymi z nieszczelnością dachu może zwiększyć wartość domu w przypadku jego sprzedaży lub wynajmu.
Jak prawidłowo położyć membranę dachową?
Chcąc przeprowadzić prawidłowy montaż membrany dachowej, trzeba wykonać z precyzją kilka czynności. Należy:
- przygotować podłoże — dobrze upewnić się, że powierzchnia dachu jest czysta, sucha i nie ma na niej żadnych ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić membranę. Jeśli zauważy się jakiekolwiek uszkodzenia, powinno się je naprawić;
- rozpocząć układanie membrany od najniższego punktu dachu, czyli od okapu — zazwyczaj jej wierzchnią warstwę pokrywa nadruk. Ważne w tym przypadku jest to, aby po zamontowaniu membrany możliwe było bezproblemowe odprowadzanie wody z przecieków;
- układać kolejne pasy membrany tak, żeby na siebie nachodziły. Podwójna warstwa powinna mieć szerokość od 10 do 20 centymetrów, ponieważ to da pewność, że połączenia będą szczelne. Materiał należy rozkładać starannie — nie może być na nim żadnych zagnieceń;
- uszczelnić miejsca wokół takich elementów dachu jak komin czy rury;
- zadbać o właściwe zabezpieczenie kosza na dachu — dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie w nim trzech warstw membrany.
Po zakończeniu prac należy upewnić się, że wszystkie krawędzie membrany zostały szczelnie przymocowane do dachu. Później warto zacząć układanie dachówek lub innych elementów, które mają znaleźć się na dachu, ponieważ membrana nie może być przez długi czas narażona na działanie promieni UV.
Podczas układania membrany dachowej trzeba przede wszystkim trzymać się zaleceń producenta. Powinno się również pamiętać, że wykonanie montażu można zlecić profesjonalistom, którzy dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu wykonują takie zadania w krótkim czasie.
Czym mocować membrany?
Podczas montażu membrany dachowej należy pamiętać o jej właściwym przymocowaniu. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalne gwoździe lub zszywki dekarskie. Warto także zastosować taśmę uszczelniającą, przede wszystkim w miejscach narażonych na przeciekanie. Z kolei podczas łączenia ze sobą poszczególnych elementów membrany, dobrze wykorzystać specjalny klej. Niekiedy można również zdecydować się na zakup produktu wyposażonego w pasy klejące.
Zakładanie i wymiana membrany dachowej wymagają staranności oraz pamiętania o kilku istotnych wskazówkach. Podejmując się tego zadania, należy pamiętać, że to od jego prawidłowego wykonania w znacznej mierze zależy trwałość dachu i komfort przebywania w danym obiekcie. Jeśli chce się mieć pewność co do prawidłowego położenia membrany dachowej, jej montaż dobrze zlecić fachowcom. Oprócz klasycznych wariantów warto też zwrócić uwagę na opcje płynne nakładane metodą natryskową, które zdobywają coraz większą liczbę zwolenników.