Przeciekający dach to poważny problem, który dość często występuje zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Do najczęstszych przyczyn nieszczelności zalicza się m.in. błędy montażowe oraz uszkodzenie pokrycia. W przypadku wyraźnego wzrostu wilgotności powietrza oraz pojawiających się zacieków na ścianach niezbędne będzie szybkie usunięcie usterki, aby nie dopuścić do większych strat i przywrócić komfort przebywania w budynku. Jak skutecznie zabezpieczyć i uszczelnić przeciekający dach z dachówki? Co warto o tym wiedzieć? Prezentujemy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie dachu przed deszczem i przeciekaniem. Zapraszamy!
Gdzie dach najczęściej przecieka?
Spis treści
Pokrycie dachowe to najwyższy punkt każdego budynku, który odgrywa ważną rolę stabilizującą i zapewnia ochronę pomieszczeń przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Dlatego każda nieszczelność staje się szybko odczuwalna przez osoby przebywające w środku, nieuchronnie prowadząc do pogorszenia się warunków panujących w obiekcie. Utrzymujące się przecieki niszczą ściany, sufity i meble, pozostawiając po sobie nieestetyczne zacieki i sprzyjając rozwojowi pleśni. Przywrócenie obiektu do dawnego stanu często wymaga poważnych napraw lub gruntownego remontu, co wiąże się z dużymi kosztami.
W konstrukcji dachu występuje wiele, podatnych na przeciekanie miejsc, znacznie utrudniając ustalenie źródła problemu. Dobra znajomość strategicznych punktów może znacząco przyspieszyć wykrycie nieprawidłowości i zapobiec dalszym szkodom. Gdzie dach najczęściej przecieka? Możemy wymienić takie miejsca, jak:
- obróbka wokół komina – to niezwykle newralgiczny punkt, którego prawidłowe uszczelnienie potrafi być wyzwaniem nawet dla doświadczonych fachowców. To właśnie tutaj pokrycie jest szczególnie narażone na negatywny wpływ wysokiej temperatury, co może prowadzić do pękania i powstawania nieszczelności.
- kosze dachowe – opady atmosferyczne, takie jak deszcz i śnieg, czynią z nich miejsce szczególnie podatne na uszkodzenie.
- okna dachowe – nieprawidłowo zamontowane okna przeciekają. Należy także zadbać o odpowiednie ocieplenie, aby nie dopuścić do przemarzania, a co za tym idzie, utraty izolacyjności.
- okolice anteny satelitarnej lub przy samej ścianie
Jak znaleźć miejsce przeciekania? W tym celu najlepiej wybrać się na poddasze, aby uważnie obejrzeć jego wnętrze i połączenia konstrukcji dachowej. Możemy również dokonać inspekcji od zewnątrz, jednak należy pamiętać o zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności. Przede wszystkim nigdy nie róbmy tego w deszczu. Zanim wyjdziemy na dach, załóżmy kask i szelki bezpieczeństwa, a jeśli to tylko możliwe, zapewnijmy sobie asystę drugiej osoby.
Dlaczego dach przecieka?
Rozległe zacieki i pleśń na ścianach to ważne sygnały wskazujące na nieszczelność pokrycia. Dlaczego dach przecieka? Najpopularniejszymi przyczynami są m.in.:
- naruszenie folii dachowej
- nieprawidłowa obróbka komina i duża szczelina między jego ścianami a pokryciem dachu
- deformacja kołnierza komina
- niewłaściwy montaż okien i włazów dachowych
- nieprawidłowa obróbka blacharska
- bardzo wąski kosz dachowy
- wadliwe zamontowanie pokrycia dachowego
- błędy konstrukcyjne dachu
Czasami przyczyny przeciekania są znacznie bardziej prozaiczne i wynikają np. z naturalnego zużycia materiałów. Niezależnie od źródła nieszczelności szybka reakcja to konieczny krok, aby nie dopuścić do korozji i utraty stabilności poszycia.
Jak uszczelnić przeciekający dach?
Postępowanie w przypadku nieszczelnego dachu różni się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Jakich mas uszczelniających użyć? Podpowiadamy, jak uszczelnić przeciekający dach z dachówki, blachy, blachodachówki i papy. Dowiedz się, jakie materiały sprawdzą się na konkretnym dachu.
Jak zabezpieczyć cieknący dach z blachy lub blachodachówki?
Wiele osób wybiera pokrycie z blachy ze względu na gwarantowaną trwałość i walory estetyczne. Jednakże nawet taki materiał nie jest wolny od podatności na korozję, deformację czy nieszczelność, która występuje zwłaszcza w połączeniach więźby dachowej. Jak zabezpieczyć cieknący dach z blachy trapezowej lub blachodachówki? Skutecznym rozwiązaniem w obu przypadkach jest zastosowanie hydroizolacji. Na czym ona polega? Za pomocą odpowiednich mas uszczelniających i bitumicznych tworzy się specjalną powłokę na powierzchni pokrycia: np. na spoinach, w łączeniach, przy otworach montażowych lub na całej powierzchni. Niezwykle szczelna i trwała zapewnia niezawodną ochronę przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi nawet w obliczu dużego naprężenia, niestabilności gruntu czy drgań np. na skutek ruchu samochodowego. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza również ryzyko uszkodzenia membrany i przedłuża żywotność dachu.
Jak uszczelnić dach z dachówki?
Choć tradycyjne dachówki ceramiczne lub cementowe słyną z wytrzymałości, to również one ulegają zużyciu pod wpływem czasu. Niezależnie od tego, czy doszło do obluzowania w kilku miejscach, czy uszkodzenia całego pokrycia, to niezbędna będzie naprawa. Jak uszczelnić dach z dachówki? To zadanie zazwyczaj wymaga pomocy fachowców. Samodzielnie często jesteśmy w stanie co najwyżej wymienić zniszczone dachówki na nowe. Gdy jednak doszło do uszkodzenia membrany dachowej, to decydując się na skorzystanie z usług profesjonalistów, zdecydowanie zaoszczędzimy sobie czasu i niepotrzebnego stresu.
Jak się do tego zabrać? W przypadku naruszenia membrany w przystępnym miejscu, wystarczy uszczelnić folię łatami, które umieszczamy między belkami więźby a dachówką. Najlepiej sięgnąć tutaj po samoprzylepne taśmy naprawcze. Jednakże, jeśli doszło do poważnych uszkodzeń w trudno dostępnym miejscu, niezbędne będą usunięcie pokrycia, naprawa zniszczonej folii i ponowne ułożenie dachówki. Najczęściej używa się do tego uszczelniaczy, taśm uszczelniających, membran bitumicznych oraz żywic poliuretanowych lub epoksydowych.
Jak zabezpieczyć dach z papy przed przeciekaniem?
i niektórych domach jednorodzinnych. Takie pokrycie jest dość wrażliwe na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego często wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Na samym początku należy dokładnie oczyścić powierzchnię z zanieczyszczeń za pomocą myjki ciśnieniowej. W przypadku niewielkich usterek, np. pęcherzy lub drobnych pęknięć, do wypełnienia ubytków najlepiej sprawdzą się specjalne masy bitumiczne i uszczelniacze. Taką łatę łatwo przykleimy do pokrycia za pomocą palnika do pap, lepiku lub kleju.
A co w przypadku nieszczelności? Jak zabezpieczyć dach z papy przed przeciekaniem? Wówczas warto zastosować powłoki hydroizolacyjne, które dodatkowo ochronią pokrycie przed wodą. Na większych powierzchniach doskonałym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie dachu za pomocą membran dachowych. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z rozległą nieszczelnością, konieczne może być nałożenie nowej warstwy papy termozgrzewalnej. Dzięki tym zabiegom dach będzie odpowiednio chroniony przed przeciekami i przedłuży swoją trwałość na wiele lat.
Sposoby na zabezpieczenie dachu przed deszczem
Zmiany klimatyczne i częste opady ulewnego deszczu sprawiają, że zdecydowanie warto zainwestować w skuteczną ochronę dachu przed przeciekaniem. Najlepiej zadbać o to już na samym etapie wznoszenia budynku, aby uniknąć kosztownych napraw w przyszłości. Jakie zabezpieczenie dachu przed deszczem będzie najskuteczniejsze?
Największą popularnością cieszy się zastosowanie folii wysoko- lub niskoprzepuszczalnych. Podczas gdy te pierwsze regulują poziom wilgoci i zapobiegają skraplaniu się pary wodnej, tak te drugie skutecznie chronią pokrycie przed deszczem i śniegiem. W wielu przypadkach przydatne będzie używanie obu rodzajów folii: wysokoprzepuszczalną można umieścić pod dachówkami, a niskoprzepuszczalną wykorzystać jako membranę.
Zastanawiając się, jak zabezpieczyć dach przed deszczem, warto zwrócić uwagę również na ważne parametry. Dlatego należy wybrać folię, która jest elastyczna, wytrzymała oraz odporna na przesiąkanie, temperaturę i promieniowanie UV.
Odpowiednie zabezpieczenia na dachu – niezawodna ochrona przed przeciekaniem
Skuteczne zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem wymaga nie tylko wiedzy o newralgicznych miejscach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, ale także odpowiednich materiałów i narzędzi. Ważne jest, aby reagować szybko na wszelkie objawy nieszczelności, takie jak zacieki czy wzrost wilgotności, ponieważ zaniedbanie może prowadzić do poważnych szkód strukturalnych. Inwestycja w odpowiednie zabezpieczenia na dachu, takie jak elastyczna membrana, papa, żywica i uszczelnienia, wspólnie z systematyczną konserwacją i regularnymi przeglądami pozwolą na uniknięcie kosztownych remontów i zapewnią komfortowe warunki wewnątrz budynku.